1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi
  
  İstanbul
  5-5.MART,2016
     
KATEGORİ  
Sosyal Bilimler
YER   İstanbul
TARİH   5-5.MART.2016
DÜZENLEYEN KURULUŞ   İstanbul Bilgi Üniversitesi
ETKİNLİK MERKEZİ   Santralistanbul
ORGANİZATÖR KURULUŞ  
ETKİNLİK WEB SAYFASI   http://www.siddetvetravmayionleyicicalismalar.com/
DAVET KONAKLAMA LİNKLER İLETİŞİM
Adı Konmamış Savaş: Çocuk İhmal ve İstismarı ​


Bana; ‘Toplumsal vicdan nedir?’ diye soracak olursanız ‘Çocuktur. Çocuk toplumsal vicdanın aynasıdır' derim. Bunun yanında toplumun vicdanının çocuklarını nasıl koruduğu ve çocuklarına nasıl baktığı davranışlarıyla ölçülmesi gerektiğini savunurum.
Ama ne yazık ki bu coğrafyada çocuklarımız dövülerek bakılıyor, eğitiliyor ve büyütülüyor! Çocuklar sokağa terk ediliyor, suça itiliyor, zorla çalıştırılıyor, tacize-tecavüze uğrayıp fuhuşa zorlanıyor! Çocuklarımız siyasi amaçlarla kötüye kullanılıyor, öldürülüyor ya da cezaevine atılıyor! Suç ortada, suçlular da belli ama kimse bir şey yapmıyor!
Yani toplumsal vicdanımız zedelenmiş bu nedenle şiddet her kesimde ve her türde artıyor!
Savaşın olmadığı zamanlar dünyanın barış içinde yaşadığını düşünüyorsak yanılıyoruz! Çocuklarımız evlerde, sokaklarda, okullarda ve iş yerlerinde şiddetin bin bir çeşidine maruz kalıyorlarsa bu da bir savaştır!
Bu savaşı durdurmak adına hiçbir şey yapmıyor ve çocuklarınmızın yaralarını sarmıyorsak bu savaş sadece şimdilerde değil gelecekte de ağır sonuçları olan trajedilere neden olacaktır.
Bu çağrı, çocuklarımız için bir dayanışma çağrısıdır. Gelin anne babalar, sivil toplum örgütleri, akademisyenler, öğrenciler hep birlikte çocuklarımıza yönelik ihmal ve istismarı önlemek adına bir bütün, bir güç olalım!

Doç. Dr. Ayten Zara

Geri