DAEK 2017 - 1. Uluslararası Doğu Akdeniz Ebelik Kongresi
  
  Adana
  11-14.MAYIS,2017
     
KATEGORİ  
Hemşirelik
YER   Adana
TARİH   11-14.MAYIS.2017
DÜZENLEYEN KURULUŞ   Çeşitli Üniversiteler
ETKİNLİK MERKEZİ   Sheraton Adana Otel
ORGANİZATÖR KURULUŞ   KumGroup
ETKİNLİK WEB SAYFASI   http://daahk.org/ebelik/
DAVET KONAKLAMA LİNKLER İLETİŞİM
Değerli Meslektaşlarım,

Kadın ve yenidoğan sağlığının iyileştirilmesinde ve sağlık göstergelerinin geliştirilmesinde ebeler önemli role sahiptirler. 1. Uluslararası Doğu Akdeniz Ebelik Kongremizi 11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Adana Sheraton Grand Otel’de gerçekleştireceğimizi duyurmaktan ve sizleri kongremize davet etmekten büyük onur duymaktayız. Kongremizin, ülkemiz ebelerini biraraya getirerek mesleki sorunlarımıza ortak bir dil ve çözüm önerileri üretmenin yanısıra kadın ve yenidoğan sağlığının iyileştirilmesindeki güncel yaklaşımlarında paylaşılacağı ve tartışılacağı, bilimsel yönden zengin bir kongre olmasını hedeflemekteyiz.

Gebeliğin başlangıcından doğum sonrası 42.günü kapsayacak şekilde, kaza ve tesadüfi sebeplerden kaynaklanmayan, gebelik veya gebeliğin yönetimi ile ilgili olan veya bunların ağırlaştırdığı herhangi bir sebeple kadının ölmesi anne ölümü olarak tanımlanmaktadır. 1990 yılında yüzbinde 100 olan anne ölüm oranı 2002 yılından itibaren uygulanan sağlık politikaları ve sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde hızlı bir düşüş göstermiştir. 2005 yılında yüzbinde 28,5 olarak saptanan anne ölümü, DSÖ 2008 raporlarında hızlı düşüş sağlayan ilk 10 ülke ve 2010 yılı raporlarında da ilk 20 ülke arasında belirtilmiştir. 2014 Sağlık Bakanlığı verilerine göre de ülkemizde anne ölüm oranı 15,4 olarak bildirilmiştir. Yine ülkemizde TNSA-2013 verilerine bakıldığında, son beş yılda doğan her 1000 bebekten 13’ nün bir yaşına gelmeden öldüğü, aynı dönem için bir-dört yaş arası çocuklar için hesaplanan ölüm hızı binde 2, beş yaş altı ölüm hızı ise binde 15’dir. Tüm bu ana çocuk sağlığı göstergelerinde ki iyileşmenin temelinde birinci basamakta emek veren ebelerin verdiği sağlık bakım ve uygulamaların etkisi takdire şayandır. Son yıllarda ülkemizde kadın ve yenidoğan sağlığı göstergelerini yükseltme stratejilerinin gündemde olduğu bir dönemde, kongremizin bu yılki ana temasını “Birinci Basamak Ruhunda Ebeliğin Varoluşsal Kimliği” olarak belirledik.

Güncel yaklaşımlar doğrultusunda, alanında uzman konuşmacıların yer alacağı bilimsel programın yanı sıra gereksinim duyulan konulara yönelik kurslarla zenginleştirilmiş kongremizde, ülkemizin dört bir yanında büyük bir özveri ile çalışan tüm meslektaşlarımızı, her alanda desteğini bizden esirgemeyen kıymetli akademisyenlerimizi, mesleğimizin geleceğini şekillendirecek ebelik öğrencilerimizle beraber olmak en büyük dileğimizdir.

Birlikte bilgi paylaşımında bulunmak, karşılıklı iletişim ve etkileşimimizi artırmak amacıyla 11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında “1.Uluslararası Doğu Akdeniz Ebelik Kongresi” ne sizleri davet ediyor ve portakal çiçeklerinin eşsiz kokularıyla Adana’da buluşmak dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Yrd. Doç. Dr. Filiz YARICI ATIŞ

Kongre Başkanı

Geri